Na Slovensku tri základné skupiny ME 2022

post

Slovensko sa môže tešiť, že po budúcoročných majstrovstvách sveta v hokeji bude dejiskom ďalšieho významného športového podujatia. Minulý týždeň v škótskom Glasgowe na kongrese Európskej hádzanárskej federácie (EHF) „odklepli“ delegáti organizáciu európskeho šampionátu mužov v roku 2022 spoločnej kandidatúre Slovenska a Maďarska. Organizačný výbor bude pracovať v troch stupňoch. Hlavný bude mať na starosti a zodpovedať za celú prípravu šampionátu, každá krajina bude mať aj vlastný organizačný štáb a potom budú ešte aj lokálne v každom meste z dejísk ME 2022.

„Sme radi, že naša spolupráca s maďarskou stranou trvajúca v súvislosti s touto kandidatúrou viac ako rok priniesla úspech. Sme pyšní, že sa nám podarilo získať toto podujatie. Obrazne povedané 15-miliónový trh zdolal 150-miliónový, keď sme dostali prednosť pred kandidatúrou trojlístka Francúzsko, Španielsko a Belgicko. Hádzanárske ME mužov sú jedným z top športových podujatí v Európe, o čom svedčia aj čísla z predchádzajúceho šampionátu v Poľsku, ktorý videlo v hľadiskách vyše 400-tisíc divákov, prenosy vysielalo 75 televíznych staníc, oficiálny web turnaja mal viac ako miliardu návštev,“ uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša.

Slovensko-maďarský úspech bol jednoznačný, o čom svedčí aj pomer hlasov 32:14. „Získali sme podporu 32 krajín, okrem slovanských a stredoeurópskych krajín sme na našu stranu získali zástupcov stredomorských štátov a Škandinávie. Berieme to ako veľkú šancu nielen pre hádzanú, ale celý slovenský šport. Naša kandidatúra mala názov Celebration of Handball, keďže chceme okolo podujatia pripraviť aj hudobné, kultúrne akcie, prilákať mladých ľudí a fanúšikov,“ pokračoval Holeša, ktorý avizuje spoluprácu so šéfom organizačného výboru hokejových MS 2019 Igorom Nemečkom. „Keďže aj pre hádzanársky šampionát počítame s rovnakými halami, chceme využiť ich skúsenosti. V Bratislave sa bude hrať každý deň, v Košiciach každý druhý. S košickou Steel arénou počítame, že bude domovským stánkom slovenskej reprezentácie. Z pohľadu logistiky je to lepšie riešenie, navyše z minulosti vieme, že tam máme veľkú divácku podporu. Rozpočet podujatia bude známy do konca roka.“

Slovensko-maďarská kandidatúra sa uchádzala o ME 2022 alebo 2024. Napokon z toho je prvá možnosť. „Na začiatku nám bolo jedno, ktorý šampionát to bude. Išlo predovšetkým o to, aby sme nejaký dostali. Postupne sme po stretnutiach s predstaviteľmi jednotlivých federácií zistili, že väčšia šanca je získať šampionát v roku 2022. Zahralo nám do karát, že z boja o tento turnaj vystúpili Švajčiari s Dánmi, čím sme získali podporu škandinávskych krajín. Cítili sme, že môžeme vyhrať, ale hlasovanie je tajné. Očakávali sme 26 – 28 hlasov. Nárast spôsobila naša prezentácia, ktorú robila profesionálna maďarská agentúra. Mali sme ju výrazne lepšiu a modernejšiu ako naši konkurenti. Nebojím sa povedať, že bola najlepšia zo všetkých,“ dodal novozvolený šéf SZH.

Majstrovstvá Európy v Maďarsku a Slovensku 2022 budú mať šesť dejísk – Bratislava (Zimný štadión Ondreja Nepelu), Košice (Steel aréna), Budapešť, Veszprém, Szeged a Debrecín. „Základná fáza sa bude hrať v šiestich štvorčlenných skupinách od 14. do 19. januára vo Vezspréme, Debrecíne, Szegede, dve skupiny v Bratislave a jedna v Košiciach, hlavná fáza sa bude hrať od 20. do 26. 1. v Bratislave a Budapešti, potom budú nasledovať semifinále, duely o konečné umiestnenie na 5., 3. mieste a finále 30. 1. v Budapešti. Celkovo sa odohrá 65 stretnutí, z toho 30 na Slovensku, teda presná polovica zo základných skupín a hlavnej skupinovej fázy. Záver šampionátu sa musel hrať celý v Maďarsku, keďže naše haly nespĺňajú požadované kritériá o minimálnej diváckej kapacite. Predstava je taká, že Maďari budú účinkovať v základnej skupine vo Veszpréme a Slováci v Košiciach. Veríme však, že sa naši reprezentanti prebojujú ďalej a budú pokračovať aj v Bratislave,“ priblížil generálny sekretár SZH Ivan Sabovik, ktorý ku glasgowskému boju o ME poznamenal: „Určite nie Maďari získali pre nás majstrovstvá Európy a pri prípravách kandidatúry sme sa len neviezli. Bola to spoločná práca, každý pomohol vo sférach, v ktorých je silnejší. My sme využili naše schopnosti lobingu. Na kandidatúre sme začali pracovať ešte pred oficiálnym vyhlásením kandidátskeho procesu EHF, aby sme boli dobre pripravení. Táto takmer dvojročná práca vyvrcholila v Glasgowe. Prešli sme si aj neľahkými situáciami ako napríklad odstúpenie českej strany, ktorá bola pôvodne tiež súčasťou nášho projektu. Potrebovali sme nahradiť najmä chýbajúce ´české´ haly. Vďaka intenzívnej komunikácii sme dokázali nájsť riešenia a stali sme sa úspešným kandidátom v boji o organizáciu ME.“

SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *